Kwestie związane z gospodarowaniem nieruchomościami uregulowane są przez polskie prawo w Ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. Kwestie uregulowane w powyżej wspomnianej ustawie dotyczą między innymi: podziałów nieruchomości, jej wyceny czy rozporządzania nieruchomościami Skarbu Państwa. Pracownicy branży nieruchomościowej muszą mieć świadomość, że są zobligowani do przestrzegania przepisów dotyczących gospodarki nieruchomościami. Muszą więc na bieżąco się dokształcać, by nie dać się zaskoczyć zmianom prawnym.
Bardzo dobrze, jeżeli pracodawca wyjdzie naprzeciw potrzebom swoich pracowników i zorganizuje szkolenie gospodarka nieruchomościami. Szkolenie o tej tematyce pomoże pracownikom zapoznać się z najważniejszym przepisami prawnymi regulującymi kwestie związane z szeroko pojętym gospodarowaniem nieruchomościami. Pracownicy muszą być świadomi najistotniejszych pojęć zwartych w Ustawie i muszą umieć zastosować zawarte w niej przepisy w praktyce. Aby szkolenie przebiegło w przyjaznej dla jego uczestników atmosferze, dobrze jest zadbać o to, by każdy pracownik otrzymał plan szkolenia przed jego rozpoczęciem. Na szczęście większość firm szkoleniowych dba o to. Często również firma szkoleniowa oferuje uczestnikom szkolenia gadżety, takie jak smycze czy kolorowe zakreślacze.
Szkolenie gospodarka nieruchomościami z całą pewnością sprawi, że pracownicy lepiej będą się orientować w sprawach związanych z wyceną czy podziałem nieruchomości. Jeżeli szkolenie poprowadzi doświadczony i wykwalifikowany szkoleniowiec, pracownicy oprócz wiedzy teoretycznej wyniosą ze szkolenia również wiedzę praktyczną. Dla pracowników branży nieruchomościowej przydatne będą również szkolenia z prawa budowlanego. Kwestie związane z prawem budowlanym reguluje na poziomie krajowym Ustawa z dnia 7 lipca 1994r. – Prawo budowlane.
W 2019 roku przewidywane są dość istotne zmiany we wspomnianej Ustawie, dlatego też dobrym pomysłem będzie zorganizowanie szkolenia po ich nadejściu. Szkolenia prawo budowlane pomogą pracownikom zapoznać się z obecnie obowiązującym prawem oraz przygotują ich na nadchodzące zmiany. Poważne zmiany zaszły już w 2018. Zdefiniowano między innymi pojęcie kondygnacji podziemnej, aneksu kuchennego czy parkingu. Nie da się ukryć, że tych definicji bardzo brakowało w przepisach prawa budowlanego. Warto zaznaczyć, że im częstsze będą szkolenia, tym mniejsza szansa, że pracownikowi coś umknie. Prawo bowiem stale się zmienia. Część przepisów ulega modyfikacji, część zaś przestaje całkiem obowiązywać. Niektóre przepisy zostają natomiast dodane. Pracownik musi wiedzieć co się zmieniło. Dzięki temu uniknie on błędów w pracy. Decyzje podjęte w oparciu o nieaktualny stan prawny mogą bowiem zrodzić nieprzyjemne konsekwencje zarówno dla firmy jak i dla samego pracownika.
Doświadczony szkoleniowiec powinien również nauczyć uczestników szkolenia jak należy poruszać się w gąszczu przepisów prawnych. Nie trzeba bowiem uczyć się na pamięć wszystkich definicji zawartych w ustawach. Należy jednak wiedzieć, gdzie je odnajdziemy w razie potrzeby. Wiele osób nie potrafi właściwie posługiwać się rozmaitymi kodeksami. Dzięki szkoleniu, zyskają one szanse na naukę właściwego korzystania z przepisów. Podsumowując powyżej zebrane rozważania z łatwością można stwierdzić, że szkolenia są niezbędne, jeżeli chcemy by pracownicy mieli wiedzę konieczną do pracy na swoich stanowiskach.
Każdy jest bowiem zobligowany do przestrzegania powszechnie obowiązujących przepisów prawnych. Nie da się jednak ukryć, że wiele osób nieświadomie łamie przepisy prawne. Niestety, nieznajomość prawa nie stanowi usprawiedliwienia dla jego nieprzestrzegania. Z tego też względu osoby nieprzestrzegające prawa muszą liczyć się z koniecznością poniesienia odpowiedzialności. Nierzadko na firmę lub konkretnego pracownika nakładane są duże kary finansowe. Dzięki szkoleniom, można znacznie ograniczyć ilość tych kar. Rzetelnie przeprowadzone szkolenia podnoszą bowiem kwalifikacje pracownika i rzadziej popełnia on błędy.